no comments

24 hodin ve světě budoucnosti: Jak technologie ovlivní náš život? 1/2

Jak ukázaly autoři sci-fi, co v jeden den vypadá jako vzdálená fikce, to může být druhý den realitou. Svět budoucnosti ovlivní mnoho faktorů, ale jedno je jisté – nejdůležitějším prvkem bude komunikace objektů kolem nás.

Internet of Things, neboli Internet věcí, je jednou z technologií, které patří budoucnost. IoT je využíván jako označení pro situaci, kdy spolu zařízení kolem nás komunikují v rámci určité sítě. V budoucnu spolu bude moci komunikovat prakticky cokoliv, od pračky, po ledničku, která sama objedná chybějící zboží.

24 hodin v budoucnosti – jak bude vypadat jeden den v roce 2030?

Pojďme se společně zažít 24 hodin v kůži Tomáše, který žije v nedaleké budoucnosti v roce 2030 – v době, kdy jsou technologie běžnou součástí života a jsou o poznání “chytřejší”, než je tomu dnes.

Propojené je vše, zatímco vy spíte, vaše postel komunikuje s domem

Tomáš právě usíná a s ním přechází do fáze klidu i jeho dům. Senzory uvnitř rozpoznaly, že majitel je již v posteli a tuto informaci sdílí dál. Chytré osvětlení zhasíná zapomenuté světlo na záchodě, vypínají se zásuvky u nepotřebných spotřebičů a centrální počítač skrze čidla pečlivě sleduje teplotu v ložnici i posteli samotné.

Dualzone_sleeping

Díky hodinkám na Tomášově ruce, které umí měřit tep, tlak a další zdravotní ukazatele, je pečlivě monitorován i jeho spánek. Již dávno studie dokázaly, že probuzení uprostřed spánkového cyklu dokáže člověka rozhodit na celý den. A přitom by stačilo vzbudit se o chvíli později, nebo dokonce dříve. Po chvíli již hodinky jemně vibrují a dávají majiteli najevo, že je čas vstávat. Přestože měl budík až na 7:30, probudily jej už v 7:00. Čekali byste, že se naštve? Naopak! Tomáš je za to rád, cítí se totiž skvěle a odpočatě…

Umělá inteligence a hlasoví asistenti jako samozřejmost

Mezitím, když v koupelně provádí ranní hygienu, se mu na zrcadle zobrazují aktuální informace o počasí a především pak  jeho aktuální úkoly pro daný den. Dnes musí být v práci dříve, šéf svolal poradu na 8:30 a vzhledem ke stavu dopravy bude mít co dělat, aby vše stihl. Večer navíc přijel domů v Tesle, svém elektromobilu a baterie už byla skoro prázdná. Teď teprve si uvědomuje, že zapomněl na připojení k dobíjecí stanici.

screen-shot-2016-04-28-at-10-51-05-am

Naštěstí jsou však pryč doby, kdy by to znamenalo problém. Jeho Tesla po příjezdu sama komunikovala s centrálním počítačem a připojila se k napájení. Na zrcadle, za kterým je skrytá obrazovka, tak po vyslovení hlasového příkazu vidí informace o plném nabití svého automobilu.

home-charing-installation-HK

Automobil s autopilotem jako bezpečnější forma dopravy

Počítač jej vedle brzké schůzky upozorňuje také na fakt, že dopravní situace není nejlepší a že dojde k drobnému zdržení. Pryč jsou však doby, kdy zdržení na cestách znamenalo desítky minut i hodiny. Dnes již spolu automobily komunikují a doprava se tak ohromně zlepšila. Tomáš až s nostalgií vzpomíná na momenty, kdy v zácpách na dálnici znuděně poslouchal rádio a nervózně čekal, až se fronta rozjede.

tesla-autopilot

To už několik let nezažil. Je přeci normální, že všechny automobily mají na sobě senzory, sledují provoz a automaticky reagují na nečekané momenty. “Navíc, kdo by dnes auto řídil sám, když to lépe zvládá autopilot,” mumlá si při pohledu do zrcadla.

Chytrá lednička pozná, co je třeba objednat a co byste měli brzy spotřebovat

V kuchyni se právě dovařila káva a snídaně je také hotová. Tomáš si skrze hlasovou asistentku vybral palačinky a ty už teď provoněly dům. 3D tisk se ohromně posunul. “Jen musím doobědnat náplně,” vzpomene si, když u snídaně potvrzuje objednávku pro dovozce potravin až do domu, kterou mu připravila jeho lednička. “To už mi zase došlo mléko? No jo, má pravdu,” podivuje se. Je rád, že jsou pryč doby, kdy našel v ledničce zkažené potraviny i několik měsíců po uplynutí doby trvanlivosti. Teď to za něj hlídá lednička společně s ostatními  spotřebiči sama.

smartfridge

Je čas vyrazit do práce. Automobil už vyjel  z garáže a čeká před domem. Tomáše na to upozornily chytré hodinky. Po nasednutí už jen potvrzuje cílovou destinaci a vyráží směrem do práce. Na notebooku si vyřizuje e-maily a jen občas zvedne hlavu, aby se na kontrolním panelu podíval, jak dlouho to ještě podle aktuální dopravní situace bude trvat. Autopilot komunikuje s okolními automobily a řídí bezchybně, a to i ve vysokých rychlostech.

Najít parkovací místo je ve městě budoucnosti brnkačka

smart_parking_Libelium (1)

Automobil parkuje, senzory umístěné v osvětlení mu už před příjezdem zaslaly informaci o volných parkovacích místech. Tomáš vychází z automobilu a přichází do práce. Korporátní kartičky vystřídala chytrá elektronika. Stačí projít rámem na recepci a chytré hodinky odešlou potřebný kód pro vpuštění do budovy.

Náš den ve světě budoucnosti ještě zdaleka nekončí – 24 hodin ve světě budoucnosti: Jak technologie ovlivní náš život? 2/2




  • Komentáře