no comments

Pro jedno TýTý slunce zasvítilo aneb Jak se Stream.cz stal televizí

Jak se Stream.cz stal z komunitního video serveru internetovou televizí? Jaké překážky museli v Seznamu překonat a proč takový přerod může trvat i několik let?

Začátkem března proběhla v prostorách univerzity Jana Amose Komenského v Praze přednáška a následný workshop vedený Irenou Zatloukalovou (tisková mluvčí Seznam.cz) a Evou Albrechtovou (specialistka komunikace Seznam.cz). Událost pod názvem Pro jedno TýTý slunce nesvítí přiblížila účastníkům myšlenky stejnojmenné kampaně, která v roce 2015 Seznamu vynesla 1. místo v 10. ročníku Českých cen za PR.

Konec uživatelských videí a přerod v TV

Možná si pamatujete Stream.cz jako lokální konkurenci YouTube. Český videoportál umožňoval uživatelům nahrávat vlastní videa, sázel na zábavné videoklipy a postupně koketoval s myšlenkou tvorby vlastního obsahu. V roce 2013 zástupci Streamu veřejnosti oznámili, že uživatelská videa z obsahu úplně zmizí a portál se změní v internetovou televizi.

V Seznam.cz dělali vše pro to, aby si veřejnost i média na tuto změnu rychle zvykli. Jak zmínila specialistka komunikace Eva Albrechtová, “I přes všechnu snahu o nás stále novináři psali jako o internetovém portálu, nebo videoserveru. Přerod v TV byl překvapivě pomalý. Začali jsme tedy hledat nové cesty a způsoby, jak lidem ukázat, že máme blíže k televizi.

Nápadem, který všechno změnil, byla účast v anketě TýTý pořádané Týdeníkem Televize. Dle pravidel ankety se jí mohl zúčastnit jakýkoliv pořad či osobnost. Anketa je aktivně sledována médii napříč trhem, takže se účast pořadu v hlasování zdála dobrým krokem, jak prohloubit vnímání značky Stream.cz, jakožto TV. Nepadla zde žádná zmínka o nutnosti, aby bylo médiem, kde k vysílání nominovaného pořadu dochází, pozemní televizní vysílání. Diváci jednoduše v prvním kole mohli nominovat kohokoliv.

Přerod v TV trval několik let

Stream neváhal, umístil na své stránky hlasovací formulář a poprosil své fanoušky o podporu. Více jak 70 000 hlasů pro Tondu Blaníka by mu s přehledem zajistilo výhru, ale organizátoři byli proti. A to byl paradoxně onen moment, který vše změnil.

Události kolem problémů s nominací vynesly pořadu i samotnému Streamu větší publicitu, než kdyby s Tondou Blaníkem TýTý vyhráli. V médiích se navíc rozproudila diskuze komentující problematiku tradičních a internetových televizí, a rázem byl Stream.cz spojován s pojmem “televize”.

Tři dlouhé roky snahy o změnu vnímání Stream.cz jako internetové televize nebyly jednoduché, ale výsledek stál za to. Inspirativní je na celé přeměně nevšední přístup k PR, kdy projektu velmi pomohla cesta skrze “neúspěšnou” účast v TýTý.

Jak zmínila Irena Zatloukalová, “Využít soutěž ve svůj prospěch už jen tak někdo nezopakuje – jednak to bude už ohraný trik a jednak nemá každé odvětví svoji soutěž. Tím důležitým poučením by pro nás mělo být, co se nestalo.” Detailnější pohled na přerod Stream.cz v internetovou televizi můžete najít na osobním blogu Ireny Zatloukalové.

Buďte aktivní a chopte se příležitostí

Jedna základní věc o mě a o PR. Já nejsem vystudovaný ani komunikátor, ani PR, jsem sociolog. Věřím, že právě to je jednou z mých výhod, neboť mi to dává jiný pohled na věc,” zmínila ve své přednášce Irena Zatloukalová. “Až půjdete do praxe, myslete na to, že se budete setkávat s lidmi, kteří mají vystudováno něco, co vy nemáte. A jelikož vy jste studenti mediální komunikace, musíte svou výhodu ukázat a využít nabyté znalosti,” zmínila tisková mluvčí Seznam.cz studentům.

Obsahem navazujícího workshopu byla příprava PR kampaně pro chystaný seriál Pěstírna. Studenti v týmech vymýšleli netradiční způsoby, jak jej odkomunikovat a zaujmout cílovou skupinu.

Seznam.cz se ukázal jako společnost otevřená novým nápadům. Obě přednášející vstřícně sdílely své know-how a nabídly studentům možnost následného kontaktování. “Využil jsem možnosti a kontaktoval zástupce Seznam.cz. Po několika e-mailech se můj projekt dostal až na homepage vyhledávače. Stačilo mít dobrý nápad a chopit se příležitosti,” zmínil jeden ze studentů v návaznosti na workshop.

Možnosti má každý študent rovnaké. Na prednášky sa nám darí pozývať významné osobnosti českého mediálneho sveta, ktoré sú otvorené zdieľať svoje znalosti a pomáhať mladým talentom. Je len na študentoch, ako s takýmito možnosťami naložia,” zmiňuje odborník na mediální komunikaci, Doc. PhDr. Jaroslav Buček Ph.D., který za konceptem přednášek stojí.




  • Komentáře