no comments

Holubí Vrkuuu od Mall.cz je teasingový pokus o virál, který se nepovedl

Možná jste si v posledních týdnech všimli holubích plakátů hlásajících příchod nového skvělého obchodu. Mall.cz u kampaně Vrkuuu těžil, což je podstata správného teasingu, ze zvědavosti českých zákazníků. Holubi jsou totiž jakousi obdobou legendárního experimentu Český sen. Vizuálně povedení opeřenci v kampani slibují nejnovější e-shop na trhu s širokým výběrem a zkušenostmi s doručováním.

Zdá se, že dobře zafungovalo video i tištěné plakáty. Ať už byl ale účel kampaně jakýkoliv, nakonec bohužel došlo hlavně k naštvání zvědavých zákazníků. Kamenem úrazu je stěžejní prvek myšlenky, tedy webové stránky Vrkuuu.cz. Návštěvník na nich totiž nenajde nic. Nic, kromě informačně prázdného videa a obrázku na pozadí imitujícího e-shop.

Pokud se při návštěvě webu nic nestane, je to špatně. Mělo by dojít k akci, ideálně k nalezení očekávaných informací. Co plánuje Vrkuuu prodávat? Kdy bude obchod spuštěn? Zákazník musí mít z návštěvy jiné dojmy než jen zklamání nefunkční stránkou. Klidně ať je překvapen a pobaven. Jen ať není znuděn a zklamán.

Ano, Mall.cz nechtěl na stránce nikdy nic prodávat a šlo mu jen o to, aby si lidé holuby zapamatovali. Bohužel pro něj však vznikla jiná asociace, a tou je, že provozovatel Vrkuuu.cz je někdo, kdo si hloupě platí kampaň odkazující zákazníky na web, který ještě ani nestihl dokončit. Mohou za to i nedomyšlené závěrečné sekundy videa s hláškou „Objednávejte na Vrkuuu.cz!“. Stačí nahlédnout do diskuze na facebookovém a YouTube profilu.

Co nelze popřít je fakt, že sázka na zvědavost lidí v jistých ohledech zafungovala. Počty zhlédnutí na YouTube nejsou špatné, atakují hranici milionu diváků, a nějaké povědomí o “holubím” projektu za krátkou dobu také vzniklo. Bohužel však potenciál kampaně zůstal nevyužit. Stačilo pár drobných úprav, doplnění libovolných informací a přidání call to action prvků na web a vše mohlo být jinak.

Skoro úspěšná teasingová kampaň

Pokud by Mall plánoval na návštěvníky Vrkuuu.cz cílit remarketingem, čeho by tím vlastně dosáhl? Šli byste, jakožto zklamaný a napálený návštěvník webu s holubími motivy nakupovat k Mall.cz jen proto, že začal holuby využívat ve svých reklamách? Pravděpodobně ne. Emoce by měly být pozitivní, kampaň by měla zaujmout i po návštěvě webu a ideálně pobavit. Pak by mělo Vrkuuu.cz šanci stát se doopravdy virální kampaní.

V nových reklamách se Mall.cz odkazuje na holubí projekt jako na něco, co “překonal či převezl”. To, vzhledem k faktu, že obchod nikdy neběžel, není moc relevantní. Takto se totiž nemluví o Mall.cz, ale o Vrkuuu. O projektu, který zaujal svou vizuální podobou a svěžím zpracováním, ale zamrzl někde na půl cesty. Škoda…

Mall.cz poslední dobou sklouzává svou komunikací ke klišé. Vyzobává úspěšné kampaně a snaží se z nich poskládat něco vlastního. Měli jsme tu drony, kdy na neexistující infrastruktuře společnost demonstrovala, že zvládne přenést balík z bodu A do bodu B. Dále plnění Vánočních snů s Leošem Marešem a nyní holuby. Na klišé je v marketingu dobré, že často fungují. Jen se musí dobře zpracovat a promyslet. A to se u Vrkuuu.cz, snad jen kromě vizuálního zpracování, nestalo.

Autor: Lukáš Voříšek, kreativní ředitel agentury RightWords Solution s.r.o.
  • Komentáře