no comments

Sedíte si na produktivitě? Aneb jak se k práci správně “posadit”?

Že zdravý životní styl, což zahrnuje hlavně zdravou stravu a pravidelný pohyb, zlepšuje všechny možné aspekty našeho života, včetně naší produktivity, je známá věc. Celá řada velkých společností, tak jako například nadnárodní společnost SAS, zavádějí ve svých pobočkách tělocvičny a kurzy, které se o pohyb a zdraví svých zaměstnanců poctivě starají. Stačí ale i maličkost, díky které se vám bude pracovat (a žít) lépe. Tou může být třeba správné sezení při práci.

Náš život je doslova plný sezení. Na chvíli se zamyslete. Ráno si sednete ke snídani a kávě, po cestě do práce sedíte v autě nebo v tramvaji, v práci sedíte u svého psacího stolu, a když přijdete z práce domů, čeká vás opět židle u stolu, křeslo nebo gauč. Že jednou týdně chodíte plavat nebo na tenis? A je to dost?

Za dostatečnou míru pohybu v případě, že má člověk „sedavý“ způsob života je většinou považována hodina denně. Jenže sport bohužel není chození po eskalátorech a dobíhání autobusu… A některé dny člověk nemá ani tu jednu hodinu nazbyt. Co s tím? Řešením jednoduše je to, co děláme tak neskutečně často, co nejvíc zkvalitnit.

Seďte správně a vaše tělo bude méně namáhané a vy zůstanete déle soustředění. Kromě toho zdravé sezení samozřejmě prospívá lepšímu zdraví. Jak na to? Existují například různé speciální židle, které upravují pozici zad do té, která je pro páteř člověka nejoptimálnější, ale takovéto polohy můžete velmi snadno dosáhnout i sami, jak je to vidět v následujícím, velmi jednoduše a názorně zpracovaném videu.

Další možností jsou různé alternativní způsoby sezení, jako je třeba sezení na „klekačce“, nebo balanční míče. Tím nejjednodušším, co ale můžete udělat, je, že se jednou za čas protáhnete. Zdá se, že to není nic, co by mohlo příliš pomoci, ale opak je pravdou. Pouhá jedna hodina sportu denně dokáže do značné míry vykompenzovat jedenáct hodin sezení a každý pohyb včetně protažení je v tomto ohledu přínosný. Tělo není stvořené k tomu, aby setrvávalo několik hodin či přímo většinu dne v jedné, strnulé pozici, a obyčejné protažení přispívá alespoň k částečnému narušení takto nepřirozeného stavu.
  • Komentáře