no comments

Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

 S koncem roku přichází čas, kdy si stanovujeme cíle na příští rok a předsevzetí. Budu víc cvičit,” „Budu jíst zdravěji,” „Budu víc číst,” – to jsou klasická předsevzetí, která si stanovujeme při odpočítávání dní do Silvestra. Je to čas, kdy jsme obzvlášť motivovaní ke změně životního stylu. Jak bychom si měli stanovovat cíle, abychom jich dosáhli? Tady je 5 tipů, jak zvýšit své šance na úspěch.

Start nového roku vždy znamená nový začátek. Je to skvělý čas na změny k lepšímu. Podle průzkumu Expat Insider se při novoročních předsevzetích soustředíme zejména na zdravý životní styl. Na druhou stranu studie výzkumníků ze Stockholmské univerzity ukazují, že cíle jsou často spojeny s blahobytem. Zhruba 33 % respondentů si vybralo předsevzetí zvýšení fyzické aktivity, 20 % se soustředilo na hubnutí, 13 % se rozhodlo pro úpravu stravovacích návyků a 9 % si vybralo seberozvoj.

Ukazuje se však, že je velmi náročné svým předsevzetím dostát – často naše odhodlání vydrží do Valentýna. Podle Stockholmských studií 30 % a podle Expat Insider dokonce 80 % respondentů právě do této doby své sliby poruší.

Dělání předsevzetí je stejně snadné jako jejich porušování. Vytváření nových návyků je časově náročné a vyčerpávající. Když děláme předsevzetí, často nechceme změně věnovat takové úsilí, abychom cíle naplnili. To je důvod, proč často hledáme výmluvy. Pak to vypadá, že jsme už selhali, což negativně ovlivňuje naše sebezapření a motivaci. Vytvořit nový návyk trvá zhruba tři měsíce a motivační proces sestává ze 4 fází: zahájení, stanovení cíle, udržení a dokončení, přičemž každá má svůj smysl a žádnou z nich nelze vynechat. Obvykle si odpouštíme ve fázi udržování, když víme, že jsme uspěli ve vytrvalosti a myslíme si, že si můžeme dovolit udělat drobné odchylky.

Ať už je vaším cílem být fit, změnit stravovací návyky nebo sebevzdělávání, a přemýšlíte, jak dosáhnout svých cílů, tady je 5 jednoduchých kroků k jejich naplnění.

1. Zadejte si konkrétní, ale reálný cíl

Místo obecného prohlašování „Zhubnu,“ je lepší více cíl specifikovat: „Zhubnu 5 kilo tím, že budu třikrát týdně chodit do posilovny,“ nebo místo „Chci zvýšit svou kondici,“ – „Denně ujdu 10 000 kroků.“ Tyto specifikace toho, co opravdu chceme a jaké kroky k tomu uděláme zvyšují šance na jejich dosažení.

2. Ujistěte se, že předsevzetí je v souladu s vašimi hodnotami

Vždy uděláme víc pro dosažení cíle, který pro nás má hluboký význam. Například, když chcete chodit do posilovny, protože se pak budete cítit silnější a sebejistější, budete do ní chodit spíš, než když byste cvičili jen abyste vypadali lépe na svých sociálních sítích.

3. Správně formulujte svůj záměr

Princip X a Y může být efektivní pro lidi, kteří chtějí prohloubit své znalosti, číst více knih, poslouchat přínosné podcasty nebo se účastnit webinářů. Jde o velmi efektivní metodu – výzkum německého profesora psychologie Petra Gollwitzera ukazuje, že zvyšuje šanci na vykonání dané akce o 200 až 300 %. Abyste byli úspěšní, vše, co potřebujete, je správně formulovat záměr. Když nastane situace X, udělat Y, například „Hned jak dorazím domů, začnu číst novou knihu.“ Tato technika nám dovoluje naprogramovat se k činům, protože specifikujeme přesně co, kdy a jak budeme dělat.

4. Vizualizujte si celý proces

Představte si celý proces a přesné kroky, které vám pomohou cíle dosáhnout. Nesoustřeďte se jen na pozitivní výsledek, protože právě to nejčastěji odvádí pozornost od akce. Stanovte si komplexní plán, který zahrnuje také scénáře nepředvídatelných událostí pro případ, že by se něco pokazilo. Vizualizace toho, co můžete dělat, když se objeví slabá chvilka dopředu, vám pomůže vyrovnat se s negativními myšlenkami, a pokud je překonáte, ucítíte uspokojení a radost.

5. Průběžně vyhodnocujte své výsledky

Vzhledem k tomu, že je důležité také sledovaní progresu, na trhu se objevují neustále nové nástroje, které pomáhají svým uživatelům dosáhnout jejich cílů. Pomoc nových technologií může být velmi motivující. I ty nejmenší úspěchy probouzí pozitivní emoce a stimulují k další akci. Určitě stojí za to je monitorovat. Ať už je váš osobní cíl jakýkoli, nové technologie vám pomohou v jejich dosažení.

Společnost Huawei ví, jak důležitá je podpora nových technologií v motivaci. Proto vytváří produkty s lidmi a jejich potřebami na mysli. Díky nástrojům od Huawei bude dodržení novoročních předsevzetí jednodušší a mnohem zábavnější. Sportovní cíle mohou být podpořeny inovativními chytrými hodinkami naplňujícími roli profesionálního trenéra, například HUAWEI Watch GT3 Pro. Ty nabízí více než 100 různých sportovních módů a dovoluje vám vytvořit chytrý, individuální cvičící plán spolu s vašimi osobními daty, například historii aktivity a tréninkové cíle.

Pokud je vaším cílem osobní rozvoj, ať už jde o poslouchání audioknih, podcastů nebo učení cizích jazyků, sluchátka HUAWEI FreeBuds Pro 2 s excelentní funkcí rušení vnějšího zvuku budou fungovat skvěle. Můžete si je vzít kamkoli, stejně jako smartphone. Nejnovější chytrý telefon nova 10 Pro má obrazovku chránící zrak a speciální možnost, která dovoluje například víc číst v podobě čtečky e-knih.

Huawei tak pro vás bude 365 dní v roce, aby vás podpořil v naplnění novoročních předsevzetí. Každý týden v lednu najdete na jejich sociálních sítích nové tipy, triky a nápady na to, jak svou motivaci udržet.
  • Komentáře

    Štítky:, , , ,