no comments

Kurz kritického myšlení #2: Pozor na mylné představy a pověry (Misconceptions)

Petr Ludwig v dalším ze svých videí kurzu kritického myšlení poukazuje na problém mylných představ. Často si totiž věříme zažitým “pravdám”, které jsou spíše pověry. 

Jak se ukazuje, autor knihy Konec prokrastinace svůj boj s lidskou hloupostí a nedostatkem kritického myšlení myslel vážně. Druhé ze série videí nese tématiku mylných představ, tzv. misconceptions.

Napoleon nebyl malý a Einstein nepropadl z matematiky

Existují věci, kterým věří spousta lidí a ve skutečnosti to není pravda. Krásný příklad je Napoleon. Možná znáte pojem “napoleonský komplex”, odkazující na jeho psychické problémy spojené s malou výškou. Napoleon měl však v době, kdy byla průměrná výška 164 cm celých 168 cm. Byl tedy nadprůměrně vysoký. Za vším pravděpodobně stojí fakt, že do své stráže si vybíral statné a vysoké vojáky, vedle nichž působil jako malý člověk.

Stejně tak jste asi zaslechli nesmysly, že Einstein propadl z matematiky (nesmysl), nebo že Vikingové nosili helmy s rohy. To, že něčemu většina lidí věří, ještě neznamená, že je to pravda. Jak říká Ludwig – je třeba si nechat v hlavě skulinku, že se přeci jen mohu mýlit a i věci, které se dají být zjevné, mohou být jinak. To je správný krok ke kritickému myšlení.

#krimys

Náš problém není to, že bychom toho věděli málo. Náš problém je, že máloco z toho, co víme, je ve skutečnosti pravda.

 
  • Komentáře