no comments

Kurz kritického myšlení #1: Patern Illusion (iluze vzorců) – nenechte se od svého mozku oklamat

Petr Ludwig, autor známé knihy Konec prokrastinace, se rozhodl začít bojovat proti době hoaxu a povrchních informací. Ve svém YouTube pořadu se postupně zaměří na různé techniky kritického myšlení. První video je se zaměřuje na tzv. Iluzi vzorců.

JÁ YOUTUBER. Vážná doba si žádá vážné činy. Máme volební rok, hoaxy rostou jak houby po dešti a dezinformační mašinerie nabírá obrátek. Jednou bych litoval toho, že jsem neudělal něco víc. Moje role asi není jít do politiky, alespoň pro zatím. Svoji roli vnímám spíše ve vzdělávání. Konkrétně v učení kritického myšlení. Rozhodl jsem se jednou za týden udělat nějaké krátké video o kognitivních biasech (klamech mozku), argumentačních faulech, mediální gramotnosti, atd.. Věřím, že snad tyto má videa nějakou osvětu kritického myšlení přinesou. #krimyš (z profilu Petra Ludwiga na LinkedIn)

My lidé často vidíme vzorce a souvislosti tam, kde žádné nejsou. Skvěle to demonstruje např. studie profesora D.F. Skinnera, který v roce 1948 ve svém výzkumu na holubech zkoušel právě iluzi vzorců. Holub v kabici měl k dispozici tlačítko, na které když klikl, tak dostal odměnu. Nejprve byl vzorec jasný – holub jednou zmáčkne, bude odměněn. Po chvíli se vzorec stal složitějším – musel klovnout 2x. Ani zde žádný problém.

Zajímavá stiauce nastala, když byla odměna dávána zcela náhodně. Holub si třeba usmyslel, že musí jednou klovnout, udělat otočku a klovnout znovu. Občas to zafungovalo, jindy ne, záleželo na náhodě. Problém je v tom, že mozek si v danou chvíli spíše řekne,  že něco udělal špatně a pokud mu naopak sem tam pokus vyjde, zapomíná na nazdary a myslí si, že odhalil vzorec (ten však ale neexistuje).

#krimys

 




  • Komentáře