no comments

Jak světlo ovlivňuje naše zdraví a produktivitu? Do displeje před spaním raději nekoukejte

S rostoucím počtem zdrojů umělého osvětlení kolem nás, se nabízí otázka, jak na ně naše tělo reaguje a jaké mohou být jeho dopady na lidské zdraví? Téma, kterým se zabývala nejedna studie, by mělo zajímat každého. Může mít totiž zásadní vliv na to, jak se cítíme a jak produktivní dokážeme být.

Od ohně po LED žárovky

Když zapadlo Slunce, lidstvo po stovky tisíc let vytvářelo umělé osvětlení spalováním nejrůznějších materiálů – dřeva, později oleje a svíček… Hřejivé světlo, vznikající spalováním, prošlo velkou revolucí především po příchodu elektrického proudu a vynálezu klasických žárovek, na které později navázaly úspornější technologie ve stylu zářivek a LED. Je pro nás takové osvětlení ale vhodné?

historie_svetla

Existuje spousta faktorů, jenž ovlivňují produktivitu, ale je zde jeden, který většina zaměstnanců i samotných zaměstnavatelů neustále přehlíží – ano, jak asi tušíte, je jím světlo. Právě osvětlení totiž může mít obrovský vliv na to, jak se cítíme a výrazně ovlivňuje stav našeho těla.

Problém je ten, že se dnes lidstvo tak úplně neřídí denním cyklem, ale většinu času tráví v provozu, nebo v kanceláři, kdy jsme na umělé osvětlení často odkázáni po celý den. Jak zaměstnavatelé pomalu zjišťují, má správné osvětlení vliv nejen na jejich peněženky, ale také na samotnou produktivitu a spokojenost zaměstnanců. Jak bychom tedy měli ideálně svítit, aby z toho naše tělo nebylo v šoku?

Jak teplota osvětlení ovlivňuje naší produktivitu?

Světlo má obrovský vliv na naše fyzické a psychické zdraví,” zmiňuje Michal Voříšek ze společnosti ELEKTRO-LUMEN, zabývající se právě světelnými řešeními. “Je nutné zmínit, že různé teploty světla jsou vhodné pro různé situace. Přes den v kanceláři, pokud je vyžadována vysoká produktivita, je lepší zvolit studené světlo, v noci před spaním bychom se naopak měli vystavovat převážně teplému světlu, kolem 2 700 K, což přibližně odpovídá běžné žárovce, nebo třeba Slunci při východu a západu.

teplota

Barevná teplota světla se měří v Kelvinech (K) a  představit si fungování této jednotky můžete jednoduše na příkladu kováře. Když kuje kus železa a postupně jej rozžhavuje ve výhni, mění kov barvu z tmavé na červenou, oranžovou, žlutou, bílou a nakonec se dostane do modrobílé barvy

  • Vyšší teploty barev  (od 4 600 K výše) považujeme za tzv. studené, nebo denní barvy
  • Střední teploty barev  (3 000 – 4 600 K) označujeme za studené bílé
  • Nižší teploty barev (do 3 000 K) od červené do žlutobílé nazýváme teplými barvami

Podle studií je vhodné vystavovat se při snaze o vyšší produktivitu takovému osvětlení, které odpovídá dennímu světlu. V praxi se jedná o vysoké teploty barev od 4 600 K a výše. Jedna ze studií dokonce ukazuje extrémně dobré pracovní výsledky při osvětlení sázejícím na hodnoty okolo 17 000 K. Důvodem je hormon melatonin, který je zodpovědný za únavu.

light-coffee-pen-working

Až tedy budete vybírat světlo do kanceláře, či jednací místnosti pro brainstormingy nemusíte se bát studenějšího osvětlení. Důvod? Spánkový hormon melatonin je totiž při modrém světle vyplavován mnohem méně, což může mít ve výsledku podobné účinky, jako pití kávy – únava opadá, jsme produktivnější a cítíme se nabuzeně. Opačný případ nastane, pokud se budeme bavit o správném svícení, kdy chceme nabudit pocit pohody, nebo příjemně ulehnout do postele. Pak je v kurzu hřejivé teplé světlo.

Před spaním se vyhněte studenému modrému světlu i displejům

Nedávno jsme se mohli napříč internetem dočíst o negativních účincích modrého světla na lidský organismus. Poslední výzkumy totiž ukazují, že studené modré světlo před spaním způsobuje právě horší vyplavování spánkového hormonu a kvalita spánku prudce klesá. Pokud např. v noci chceme navštívit koupelnu, bylo by úplně ideálním světlem teplé červené. To pravděpodobně bude chtít doma málokdo, ale takové klasické teplé žluté světlo – ve stylu běžných žárovek – je pro následný spánek nejvhodnější.

LIFX_Lifestyle_web_04_UPDATED

To samé platí o monitorech počítačů či displejích mobilních telefonů. Chladné bílé světlo těsně před spaním zkrátka vynechte a není-li to nutné, dejte si před spánkem alespoň 30 minut bez mobilů, tabletů, notebooků a všeho, co by jej mohlo vyzařovat – vaše tělo vám poděkuje.

Raději bez extrémů: Špatně je slabé i příliš intenzivní osvětlení

Světlo by mělo mít nejen vhodnou teplotu barvy, ale také správnou intenzitu. Ideálně tak, aby působilo přirozeně a zároveň bylo v souladu s denní dobou. Pokud např. máte v kanceláři okna, stačí při slunném dnu svítit méně, případně vůbec.

google-office-

Trendem se v této oblasti stávají inteligentní automaticky regulovaná řešení, kdy je intenzita upravována na základě vnějších faktorů. Světlo pak působí přirozeněji a není rušivým elementem. Podle studie organizace ASID (American Society of Interior Design) více než 68 procent dotázaných respondentů není spokojeno se stavem osvětlení ve svých kancelářích.

Světelný audit aneb změnou osvětlení lze ušetřit statisíce

Přemýšlíte, jak správně optimalizovat světelnou soustavu ve své firmě či provozu? Správným zvolením světel lze nejen zlepšit pracovní podmínky, ale také ušetřit nemalé náklady. Vyhledávaným řešením je instalace inteligentního automaticky regulovaného řešení. Vypočítat možné roční úspory můžete na www.svetelnyaudit.cz. Firmám doporučujeme vyhledat pomoc odborníků z ELEKTRO-LUMEN, specialistů na světelná řešení.

logo




  • Komentáře