no comments

10 tipů: Jak zlepšit práci z domova?

Práce z domova, nebo-li home office, je alternativní způsob pracovního úvazku, který je založen na důvěře. Zaměstnavatel umožňuje zaměstnanci vykonávat práci ve svém domácím prostředí, takže nemusí nikam docházet, vyžaduje však pravidelnou komunikaci. V dnešní době je práce z domova stále oblíbenější formou flexibilního úvazku a ve firmách bývá považována za jeden z benefitů.

Pracovat z domova mohou jak řadoví zaměstnanci, tak podnikatelé, kterým se například nevyplatí investovat do pronájmu vlastní kanceláře. I když se to nemusí na první pohled zdát, home office přináší kromě pomyslné svobody i řadu překážek, se kterými se musí zaměstnanec v domácí kanceláři vypořádat, aby byl schopen vykonávat svou práci efektivně.

Jak zkvalitnit a zefektivnit práci?

Zaměstnanec si může organizovat práci dle svého uvážení, ale často se k ní vůbec nedostane, protože se přece může věnovat jiným zajímavějším činnostem. Člověka, který se vydá cestou homeworkingu, nikdo netlačí do plnění termínů, a tak své úkoly valí před sebou jako neustále se zvětšující sněhovou kouli. Přestaňte prokrastinovat a pusťte se do práce.

Jak být produktivní při práci z domova?

1. Osvětlení
V kanceláři by mělo být okno. Přítomnost přirozeného světla zvyšuje produktivitu a při dlouhodobé práci na počítači zároveň pomáhá předcházet bolestem hlavy a únavě očí.

2. Pracovní stůl
Nikde není psáno, že při práci z domova, musíte pouze sedět. Sedavé zaměstnání neprospívá organismu, zatímco práce ve stoje u pracovního stolu zlepšuje metabolismus a tím pádem i výkonnost.

3. Čistota
Přizpůsobte svůj pracovní prostor tak, aby vám vyhovoval pro ničím nerušenou práci. Zbavte se všech věcí z dohledu, které by vás mohly rozptylovat a lákat k nicnedělání.

4. Zeleň
Vyzdobte svou kancelář živými rostlinami. Stále více studií potvrzuje, že kousek přírody v pracovním prostředí uklidňuje a pomáhá zmírnit napětí ve stresových situacích.

5. Hudba
Pečlivě vybraný playlist vašich oblíbených písniček vám pomůže rychleji zvládnout nudné a opakující se úkoly. Hudba vám pomůže dostat se do nálady i pro řešení složitějších úkolů. Jestliže vám hudba při práci vadí, vyzkoušejte raději sluchátka pro potlačení nadměrného hluku, která mohou fungovat jako účinná obrana proti rušným sousedům.

6. Pracovní rozvrh
Pokud si nějakou činnost nenaplánujete, vězte, že si na ni nikdy neuděláte čas. Přestaňte odkládat povinnosti, do kterých se vám nechce, a udělejte si časový plán, v němž přehledně uvidíte, jak dlouhou dobu se chcete věnovat řešení jednotlivých úkolů.

7. Hranice
Home office je skvělou možností, jak být nablízku své rodině, někdy to však může být na škodu. Co nejdříve seznamte členy rodiny se svou pracovní dobou, aby věděli, kdy vás nemají rušit a kdy se jim naopak můžete plně věnovat.

8. Motivace
Nemáte nápady? Stereotyp vám přerůstá přes hlavu? I vaše domácí kancelář vás může čas od času omrzet. Chce to změnu. Zajděte si na procházku nebo do kavárny, abyste načerpali novou energii do další práce.

9. Vybavení
Ujistěte se, že jsou všechna zařízení ve vaší kanceláři plně funkční, aby vám nic nebránilo v nepřetržitém plnění úkolů. Není totiž nic horšího, než když se odhodláte pracovat a po chvíli musíte řešit zkolabování počítače nebo nedostatek barvy v tiskárně.

10. Organizace
Udržujte své pracoviště bez odpadků, abyste se mohli soustředit pouze na své povinnosti. Efektivitu práce si zajistíte správnou organizací dokumentů či kancelářských potřeb. Když nebudete vědět, kde co máte, strávíte zbytečně dlouhou dobu hledáním potřebných podkladů, což vás může zbytečně brzy vyčerpat. Spolehněte se na šanony, šuplíky a složky, které si pečlivě roztřídíte a popíšete.

 
  • Komentáře