no comments

Nadějné české startupy v Tieto Nerds – PayJack mění svět reklamy, ThreatMark bojuje s kyberútoky

Akcelerační program Tieto Nerds pomáhá začínajícím podnikatelům a startupům získat impuls potřebný pro rozjezd. Z rad odborníků a zkušených podnikatelů v tuto chvíli těží čtveřice nadějných projektů, které si kladou nemalé cíle. Jak podnikatelům účast v akceleračním programu pomohla a čím se zabývají nadějné startupy ThreatMark a PayJack?

Další kolo akceleračního programu Tieto Nerds odstartovalo letos v květnu a vybrána do něj byla čtveřice inovativních projektů. Impact Hub Ostrava společně s českou pobočkou skandinávské IT společnosti Tieto hledali projekty, které mají potenciál uspět na lokálním i globálním trhu a přichází s nápaditými řešeními z různých oblastí. Výběr se povedl a složení výsledné čtveřice je opravdu pestré. Projekty ThreatMark, PayJack, SQLdep a Neuron Soundware nelze na české startupové scéně přehlížet. Čím se zabývají?

PayJack – zábavná reklama, kterou budete mít rádi

Současný svět je přesycený reklamou, kterou už lidé kvůli jejímu množství ignorují. Ostravský startup PayJack chce tento stav změnit k lepšímu a nabízet lidem reklamu s přidanou hodnotou. V tuto chvíli tvůrci usilovně pracují na dokončení aplikace, která bude středobodem celé platformy.

Ideální reklama je zábavná, vzbudí vaši zvědavost a leckdy se ani jako reklama nemusí tvářit, spíše buduje vztah ke značce. Věříme, ze animace a interakce jsou k tomu klíčem. Má vize je například taková, že před volbami bude v ulicích o 10 % méně plakátů a namísto toho si budete moct pročíst interaktivní program politických stran během jízdy MHD. A za to obdržíte jízdenku na MHD zdarma. Nebo v nabídce naší aplikace zvolíte místní dětský domov a my na jeho konto pošleme část výtěžku, který nám dá inzerent za zhlédnutí své reklamy. Reklama totiž také může dávat smysl,” zmiňuje Jakub Luptovec, autor projektu PayJack.

Tieto je společnost otevřená inovativním projektům. Se zajímavým nápadem může přijít externí startup i zaměstnanci společnosti. To je také případ projektu PayJack. “Jsem zaměstnancem Tieto, jednoho dne jsem se rozhodl požádat prezidenta české pobočky o konzultaci na téma technologií a marketingu. Po pár dnech jsme s Petrem seděli v prosklené kanceláři v horním patře Tieto Towers. Já mu projekt představil… a dnes, po dvou měsících, jsme s PayJackem tady,” dodává Jakub Luptovec.

Na naší otázku, jaký je podle Jakuba největší přínos akcelerátoru, odpovídá: “Největší roli hrají určitě workshopy a konzultace s experty z Tieta, kteří nesou zkušenost s velkým byznysem ve Skandinávii. Pomáhají nám i rady a konzultace místních podnikatelů, kteří byli před patnácti lety tam, kde my, a dnes začínajícím kolegům pomáhají.

Svůj inovativní přístup k reklamám chce PayJack přinést na český trh v druhé polovině letošního roku. Pro aktuální novinky z vývoje sledujte oficiální stránky projektu www.payjack.cz. Pokud se vše povede jak tvůrce popisuje, mohly by být letošní volby o poznání příjemnější. Nechme se překvapit.

ThreatMark pozná podvodníky na internetu. Díky umělé inteligenci!

Pro běžné přihlášení do bankovnictví stačí většinou znalost jména a hesla a je jedno, pokud jste útočník, nebo opravdový majitel účtu. Ne však, pokud jej chrání řešení od ThreatMark, využívající umělé inteligence a strojového učení. Brněnský startup analyzuje chování uživatele na stránkách, využívá data z mnoha zdrojů a rozpoznává, zda za klávesnicí nesedí podvodník.

Startup v roce 2015 založila trojice bezpečnostních specialistů, tzv. white hackerů. Kryštof Hilar, Michal Tresner a Jan Guzanič využívají své zkušenosti z bankovního sektoru a díky svému projektu pomáhají bankám a velkým institucím odhalovat kybernetické zločince. Důležitým prvkem jejich řešení je zmíněná umělá inteligence, která se neustále učí a v reálném čase vyhodnocuje, zda jde o majitele účtu, nebo útočníka.

V době kdy jsou nejrůznější kybernetické hrozby na vzestupu se jedná o nápad s obrovským potenciálem. Ročně jsou nejrůznějšími metodami ukradeny miliardy dolarů po celém světě. ThreatMark se do Tieto Nerds dostal po oslovení ze strany Impact Hub Ostrava. “Jako zákazníky máme malé i velké banky. Ta největší má téměř 1 milion uživatelů. Security je ale citlivé téma, takže nemůžeme konkrétní reference uvést,” zmiňuje jeden z trojice zakladatelů ThreatMarku, Michal Tresner. “Díky Tieto Nerds jsme zahájili jednání se zákazníky společnosti Tieto a získali nové kontakty,” dodává.

Výhodou služby je fakt, že při jejím využití není na straně uživatele nutné nic měnit ani instalovat. Všechno obstará kód ThreatMarku, který je vložen do webu banky. Ten analyzuje pohyby myši, stisky kláves, detaily připojení, provádí kontrolu na malware apod. Zmíněná umělá inteligence se společně se strojovým učením dokáže naučit chování pravého majitele účtu a bezpečně jej identifikovat. Pokud by se na jeho chování něco změnilo, je přihlášení či transakce zablokována. Tímto jsou tvůrci schopní eliminovat nutnost dalších kroků ověření, jako jsou jednorázová hesla či verifikační SMS, prozrazují oficiální stránky projektu.

Startup má mezinárodní ambice a vedle Česka se chce podívat i do Velké Británie. Přestože se zatím věnuje hlavně bankovnímu sektoru, v budoucnu plánují tvůrci rozšířit o možnosti ochrany identity v digitálním světě.

Projekty SQLdep a Neuron Soundware si představíme v pokračování článku již příští týden. Těšit se můžete na další využití umělé inteligence a strojového učení společně s reverzním inženýrstvím.




  • Komentáře