no comments

24 hodin ve světě budoucnosti: Jak technologie ovlivní náš život? 2/2

Náš příběh skončil v místě, kdy se jeho hlavní hrdina v roce 2030 chystal na pracovní schůzku a právě vstoupil do budovy. Co zajímavého jej ještě potkalo?

Navigace uvnitř budov i doktor, který ví všechno včas

547b447bece4332b315b9dec7ddba47f

Dnes má jít Tomáš poprvé do oddělení prodeje, které předtím nenavštívil. Navigace naštěstí funguje i uvnitř budovy a tak už za chvíli sedí na jednání. Blíží se čas oběda a hodinky již chvíli Tomáše upozorňují na nízkou hladinu cukru v krvi. Data o zdravotním stavu má i jeho doktor. V případě, že by znovu dostal záchvat, jako se tak stalo minulý týden, okamžitě by byl lékař informován, stejně jako záchranná služba. Úmrtnost se ohromně snížila, stejně jako se zkrátila doba příjezdu záchranky. Chytrá zařízení totiž automaticky vyberou optimální řešení – zavolají nejbližší záchrannou službu a dodají jí přesné údaje o zdravotním stavu.

large_article_im1101_DocRemoteCommunication

Platba hodinkami? Kdo chce, může mít i čip pod kůží

Dnes je naštěstí vše v pořádku. Na obědě náš obyvatel budoucnosti platí pomocí bezkontaktní technologie v chytrých hodinkách. Usmívá se při vzpomínce na moment, kdy před 10 lety zkoušel platit hodinkami v obchodě, a když řekl pokladní “Zaplatím hodinkami,” zavolala na něj zmatená paní ochranku. Dnes už tak platí každý, někteří šli dokonce ještě dál a nechali si implantovat čip pod kůži.

chip-v-ruce

Automobil pozná, kolik máte upito a nenechá vás řídit pod vlivem

Při návratu z práce se Tomáš schází s přáteli v nedalekém baru. Je tu sice autem, jenže konec konců, řidičem není on sám, ale autopilot. I s použitím autopilota je však třeba být v bdělém stavu, neboť to legislativa vyžaduje. Může mít však dokonce i půl promile, pokud by chtěl řídit manuálně. Aby onu hodnotu nepřesáhl, sledují hodinky hladinu alkoholu v krvi a v případě potřeby jej upozorní. Pokud by poté chtěl nasednout do automobilu, tak sice může, ale software mu znemožní přebrat manuální řízení, aby tak nemohl ohrozit sebe ani ostatní. Jednoduché řešení, které už zachránilo nejeden život.

smartfridge

Sotva dorazí domů, za chvíli už hlasová asistentka hlásí příjezd dodávky s nákupem. Náplně do tiskárny na jídlo jsou vítanou zásilkou, stejně jako zbytek surovin, které si ráno objednal. Při vkládání dovnitř si chytrá lednička sama načítá trvanlivost jednotlivých produktů skrze malé čipy umístěné na každém z nich. Od této chvíle bude sama sledovat, co je třeba brzy spotřebovat i čeho je nedostatek.

Mít svou asistentku může každý, svět se stal efektivnějším

Tomáš se chystá jít spát, byl to náročný den. Při čištění zubů mu zrcadlo ukazuje report denní aktivity, který získalo z hodinek. Dnes s kaloriemi zrovna nezahýbal a bude to muset svému tělu vynahradit zítra. Dostal už i upozornění od svého lékaře, který má k hodnotám o zdravotním stavu neustálý přístup. Měl by si odlehčit jídelníček a více se hýbat. “Klasika,” říká si.

BMW-Internet-Of-Things-1

Hlasová asistentka Tomáše upozorňuje na nutnost údržby zahrady. Automatické zavlažování se sice díky senzorům v půdě hodně zefektivnilo a vodou se zbytečně neplýtvá, ale ruce zahradníka občas třeba jsou. “Mám jej objednat na zítra dopoledne?” ptá se hlasová asistentka. “Není třeba, postarám se o to sám, alespoň si dopřeji trochu pochybu,” zasměje se Tomáš a přesouvá se do ložnice, kde za chvíli usíná.

Dualzone_sleeping

Kdy bude technologická vize realitou?

Situace zmiňované v příběhu příběhu vlastně ani nejsou fikcí. Jedná se o reálné možnosti současných technologií, které v nejbližších letech pocítí na vlastní kůži většina z nás.

  • Chytré automobily – Zmíněný elektromobil s autopilotem už vyrábí automobilka Tesla a koupit si jej může každý, kdo má k dispozici nějaký ten milion.
  • Umělou inteligenci v podobě hlasových asistentek už dávno vyvíjí Microsoft, Apple i další přední společnosti technologického světa.
  • Chytré hodinky se objevují čím dál častěji. Již nyní umožňují ovládat chytré domy, monitorovat zdravotní stav svého majitel a zobrazovat důležité notifikace. Prozatím se výrobci perou s krátkou výdrží na baterii, ale to by se mohlo brzy změnit.
  • Centrální mozek v podobě cloudových řešení dnes nabízí nejedna větší společnost. Místo, kde má člověk všechny své dokumenty, informace o zdravotním stavu či oblíbenou hudbu není ničím výjimečným. Matadory jsou v tomto odvětví společnosti jako Microsoft a Google.
  • Navigace uvnitř budov není žádnou novinkou. Už několik let tuto technologii doopravdy využíváme. Využívány jsou tzv. beacony a případně i starší řešení v podobě QR kódů.
  • Čipy pod kůži si můžete nechat implantovat i vy. V ČR je tato sranda dostupná už několik měsíců a vyjde na méně, než 1 000 Kč. Do budoucna by mohly být právě podobné čipy náhradou za pasy a občanské průkazy. Jedná se však o velmi kontroverzní využití, proti kterému bude bojovat nejedna organizace.
  • Chytré ledničky a další spotřebiče vyrábí např. společnost Samsung, která má s nimi velké plány. Zatímco dnes jsou o poznání dražší, za několik let budou běžnou součástí našich domovů.

13585236_578779462293296_310147094151686981_o

Změnit svět budoucnosti můžete i vy, v české IoT soutěži

U nás patří k největším průkopníkům IoT oblasti České Radiokomunikace. Společnost, která stojí mj. za provozem infrastruktury pro televizní vysílání má mnohem větší ambice. I proto již několik let intenzivně pracuje na IoT síti LoRA. Od začátku července se mohou navíc jednotlivci i firmy zúčastnit programátorské soutěže Czech IoT Summer Jam. ČRa umístili po ČR zajímavá čidla snímající zajímavá data a nyní dali programátorům zadání, aby připravili zajímavou aplikaci, která by je smysluplným využila. Připojit se lze kdykoliv do 31. října a soutěží se o mentoring i hodnotné ceny. Více na www.pripoj.me.




  • Komentáře