no comments

Jsme vedeni, nebo komandováni? Šéfuje nám šéf, nebo vede lídr?

Je náš šéf opravdu šéf anebo děláme to, co děláme ne proto, že nám to přikazuje ale proto, že nás vede určitým směrem a je naším lídrem? Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma slovy? Kdybychom se podívali na jejich definice, veliký rozdíl tam nenajdeme. Jenom u slova lídr figuruje sloveso vést. Ale co to opravdu znamená a jaký vliv to může mít na zaměstnance a kolegy?

Lídři vedou, nevládnou

Když se podíváme do historie, nebo do válečného filmu, vždy když se proti sobě blížila dvě vojska, každé z nich mělo v čele svého velitele. Byl to ten, který při setkání vojsk na bitevním poli připomenul tomu svému, za co bojují, proč tam jsou a čeho chtějí společně dosáhnout. Když domluvil, zůstal tam s nimi a vrhl se do boje jako první – ostatní ho následovali a vrhli se do boje také. Nikam po svém proslovu neutekl, ale bojoval po boku běžných vojáků.

13062207_1712625355659278_8977953992956541688_n

Byl to opravdový lídr. Dal jim důvod, proč bojují, nepřikázal jim to. Dokážete si představit, jak by takový boj vypadal, kdyby museli bojovat, nevěděli proč tak činí a jejich velitel jen seděl v pozadí? Hned poté, jak by začali mít první pochyby o svém úspěchu, rozutíkali by se pryč a nebojovali dál.

Lídři poslouchají, mluví a učí se. Nekomandují a neignorují

Na jednou stranu takový šéf, který jenom dá příkaz a odjede, to má poměrně jednoduché. Může si ale být jistý, že jeho zaměstnanec skutečně ví, co a jak má dělat? Nehrozí, že bude šéf s výsledkem nespokojen? Určitě ano. Proto je lepší, když zaměstnanec může k věci něco říct, zeptat se, ujistit se, že všemu rozumí a zjistí důvod, proč by měl čas věnovat právě tomuto úkolu.

Untitled-2-01

Pak tento úkol považuje za smysluplný a není pro něho jen pouhou povinností. Lídr proto poslouchá, odpovídá a diskutuje. Častokrát se díky tomu mnoho nového dozví a jeho myšlenka se posune na úplně jinou úroveň, a co víc, cosi nového se naučí i on sám. Jednoduše neignoruje názory svých kolegů, sám je rád, když může on je cosi naučit, protože se rád dělí o své vědomosti a zkušenosti.

Lídři motivují, nestraší

Každý je jednou dole a jednou nahoře, jednou nás práce baví víc, jednou míň. Ne vždy prostě máme náladu, ne vždy se nám daří. Běžný šéf však ví, že stačí pohrozit s blížícím se deadlinem a už zase na chvíli makáme a domů přicházíme se svěšenými rameny a hlavou dolů. Co však dělá lídr, když má v tímu člověka, na kterém vidí, že není s ním všechno v pořádku a má krizi? Stačí trocha empatie, motivace, pomoci, diskuze, podpory a zejména víry v daného člověka. A ne vařečka u zadku.

4

Lídři jsou v centru dění, nestojí bokem

Lídr je součástí týmu. Sleduje co se děje, zapájí se do jednotlivých činností a aktivit. Posouvá svůj tím správným směrem. Nestojí bokem a nečeká jenom na výsledek. Bere zodpovědnost ne jenom za výsledek, ale za celý proces.

Lídři maximálně kárají, ale nenadávají a nekřičí

U správného lídra se nestřetnete se situací, kdy by na někoho začal křičet kvůli chybě. Ani v soukromí, ani před ostatními členy týmu. Rozumí totiž tomu, že pracuje s lidmi. A u lidí je přirozené, že dělají chyby. Proto když k nějaké dojde, raději daného člověka pokárá, aby si byl vědom své chyby, ale nebyl demotivován.

13043568_1712625325659281_5052887476643688960_n (1)

Lídři nastavují rovnocennost u všech

Asi každý se setkal se situací, když má manažer v týmu své oblíbené a méně oblíbené lidi. Taková situace dokáže být stresující a způsobuje zbytečné napětí. Dobrý lídr ale přistupuje ke všem stejně, nedává najevo své osobní preference. Díky tomu se ani v rámci týmu nikdo nevyvyšuje, ostatní to nedemotivuje a všichni vědí, že jsou na tom stejně. Stejně tak se jim lépe spolupracuje, když ví, že je soupeření úplně zbytečné.

13010818_1712625308992616_2142235272790378073_n

Proč není každý lídrem?

Proč, když je lídr považován za toho skvělejšího, není každý nadřízený lídrem, ale šéfem? Za prvé, ne každý má nezbytné povahové rysy, aby mohl být lídrem. Jsou typy lidí, kteří i když se snaží, stále zapadají více do skupiny šéfů. Říká se, že každý lídr umí být i šéfem, ale ne každý šéf dokáže být i lídrem.

Untitled-1-01

Ne vždy je to vysloveně špatně, vždyť máme kolem sebe desítky firem, kde vládnou stoprocentní šéfové a nikoliv lídři. A světe div se – daří se jim! Ale asi bychom viděli rozdíl mezi firmou s lídrem a bossem, kdybychom udělali průzkum spokojenosti zaměstnanců a podívali se na fluktuaci. Lidé totiž mohou respektovat šéfa, ale lídry zbožňují.




  • Komentáře

    Štítky:, , , ,