no comments

Neuron soundware pozná poruchu stroje z nahrávky, SQLdep šetří čas analytikům – nadějné české startupy v Tieto Nerds #2

Akceleračního programu Tieto Nerds se v těchto dnech účastní čtveřice perspektivních startupů. Minule jsme si představili PayJack, který mění svět reklamy a ThreatMark bojující s kyberútoky. Dnes se podíváme na dvojici, která nezůstává pozadu. SQLdep řeší odvěký problém analytiků a pomáhá jim analyzovat datové toky, zatímco Neuron soundware učí svou umělou inteligenci rozpoznat závady na strojích za pomoci strojového učení a umělé inteligence.

Startupy pokračují ve svém rozvoji a probíhající akcelerační program jim umožňuje získat důležité znalosti, prostředky a kontakty pro další rozvoj podnikání. Společně s ostravským Impact Hubem předávají odborníci z Tieto a další zvaní odborníci z praxe své zkušenosti dál. V Česku tak vznikají zajímavé projekty, které mají mezinárodní ambice.

Neuron soundware díky umělé inteligenci rozpozná závady strojů i druhy practva. Stačí zvuková nahrávka

Z motoru se ozývají divné zvuky a mechanik, místo aby jej začal rozebírat, nahrává audio záznam a nechává jej zpracovat umělou inteligencí. Po chvíli už ví, že za vším je písek v převodovce. Tak nějak by se dal popsat jeden z mnoha případů, kde může Neuron soundware pomáhat. Poradí si však s libovolnými stroji a ambice má ještě větší. Podle zvuku chce např. automatizovaně rozpoznávat druhy ptáků.

Neuron soundware založili v minulém roce Pavel Konečný, Filip Sedlák a Pavel Klinger. Trio zakladatelů se rozhodlo vsadit na oblast strojového učení a neuronové sítě, které využívají k analýze zvuku. Zvukové záznamy mohou mít nejrůznější podobu, startup se však rozhodl vsadit především na zvuky strojů a zařízení vyráběných v sériích. Získané nahrávky jsou využity k tzv. trénování neuronových sítí v cloudu, čímž se umělá inteligence naučí správně rozpoznávat různé druhy závad apod.

Často tak lze odhalit blížící se závadu dříve, než se doopravdy projeví. “Naši technologii jsme si už ověřili u 10 velkých společností, jako je např. Siemens,” zmiňuje spoluzakladatel Pavel Konečný.

Podobně může rozpoznávání fungovat u zmíněných druhů ptactva, eskalátorů, klimatizací a prakticky čehokoliv dalšího, co vydává zvuk.

Startup ihned po svém vzniku získal nemalou mediální pozornost a zvítězil v několika soutěžích pro začínající firmy, jako je Vodafone Nápad roku 2016 a Connect Visions to Solutions. Po oslovení ze strany zástupců ostravké pobočky Impact Hubu se startup rozhodl do programu přihlásit.  “Účast v programu Tieto Nerds nám dala silného partnera v podobě společnosti Tieto a několik potenciálních zákazníků,” dodává konečný.

SQLdelp – cloudová analáza datových toků vytrhla bankám trn z paty

Hledání toku dat v rozsáhlých databázích je pro analytiky zdlouhavý a pomalý proces. Respektive byl. Martin Masařík si před lety řekl, že s tím něco udělá a započal tak vývoj řešení SQLdep. Cloudový nástroj má za cíl vizualizaci a hledání závislostí v obřích datových skladech, které provozují velké společnosti napříč trhem.

V jednom takovém skladu velké banky zakladatel Martin Masařík dříve pracoval a ubíjející počet rutinních činností byl další z motivací, kterou chtěl vyřešit. Datový sklad klienta (často banky apod.) se skrze aplikační rozhraní napojí na cloudovou službu SQLdep a ta následně analyzuje strukturu skladu, datové toky a pomáhá s vizualizací.

Přístí rok vchází v platnost regulace GDPR. Ta uvádí, že společnost musí vymazat veškeré citlivé údaje o svém zákazníkovi, pokud o to požádá. V SQLdep se specializujeme na datové sklady a přes analýzu SQL kódu označíme místa, odkud je třeba provést výmaz. V případě nedůsledného výmazu by jinak hrozily vysoké pokuty,” zmiňuje zakladatel společnosti, Martin Masařík.

Do Tieto Nerds se SQLdep přihlásil na akci, kde měl formou rychlého pitchingu představit svůj startup. “Hned druhý den ráno jsme se dozvěděli, že jsme v programu. Naším hlavním cílem bylo navázat úzkou spolupráci jak s vývojovým, tak i obchodním týmem Tieta. V tomto jsme nadmíru spokojeni, ať již hodnotím spolupráci po profesní či osobní stránce.

V současnosti máme desítky platících zákazníků, přičemž cílíme na opravdu velké společnosti. Mezi ty, které mohu jmenovat a působí v ČR, patří například Sberbank, Equa bank, Moneta a Makro,” dodává Masařík.




  • Komentáře