no comments

Vědec radí – jak se v práci nenechat nahradit umělou inteligencí?

Stroje se stávají den ode dne chytřejšími a podle vědců a vizionářů pomalu přichází doba, kdy nás umělá inteligence v mnoha ohledech dokáže nahradit. Existují však profese, které počítačem tak snadno nepůjdou. Jaké to jsou? Na otázku odpověděl známý vědec Michio Kaku.

1. Pokud je vaše práce postavená na neustálém opakování, máte problém

Stroje se dokáží skvěle učit. Umělá inteligence je dnes postavená na principu, kdy se opakováním nějakého úkolu postupně stane téměř bezchybnou.

Pokud tedy děláte práci, ve které dokola opakujete nějakou z činností, měli byste se pomalu poohlížet po změně kvalifikace. Jste dělník na páse, který dokola dělá jednoduchou manuální činnost? Nebo je vaše práce tvořena pevně danou posloupností kroků a není u ní třeba kreativity či myšlení? Za pár let budete mít problém se uplatnit. Častou skupinou jsou manuální pracovníci, tzv. modré límečky.

2. Je vaše práce rozmanitá? Vaše profese jen tak nezanikne

Zajímavé je, že umělá inteligence nutně neznamená, že méně kvalifikované profese zaniknou. Pokud jste např. popeláři, zahradníci, policisté, stavební dělníci, vaše profese podle Michia jen tak nezmizí.

3. Účetní, pokladní a “kancelářské krysy” – brzy budou bez práce

Školy jsou dnes plné buducích účetních, což je poměrně smutné, neboť je pravděpodobně nečeká světlý osud. Patří mezi tzv. bílé límečky, neboli kancelářské pracovníky, jejichž činnost se řídí sledem pevně daných kroků a umělá inteligence je v dohledné době bez problémů zastoupí.

To platí i pro profese, jako je zprostředkovatel obchodů, nebo pokladní, který je již dnes ohrožen nástupem samoobslužných pokladen, nebo konceptem chytrého obchodu Go od Amazonu.

Budoucnost? Obchod bez pokladen:

4. Kreativita, představivost, vůdcovské schopnosti, analytické myšlení, psaní, věda – těm patří budoucnost

Všem, kteří při práci využívají představivosti a kreativity, bude s nástupem umělé inteligence patřit svět. Grafici, kreativci, spisovatelé a ti, jejichž práce je tvůrčím procesem jsou v bezpečí. To samé platí i pro analytiky, nebo třeba vědce.

Do které oblasti spadá vaše profese? Pokud do té, kterou nahradí umělá inteligence, máte stále čas s tím něco udělat. Pokud do té druhé, tak gratulujeme, v nejbližších několika letech se bát nemusíte.
  • Komentáře